Candela

Legături oficiale

Официальный сайт Русской Православной Церкви / Патриархия.ru

Prea Sfinţitul Nicodim a oficiat Denia Prohodului Domnului la Catedrala „Sf. Irh. Nicolae” din Orhei

 

În Sîmbăta Mare Biserica Ortodoxă prăznuieşte îngroparea dumnezeiască şi trupească a Domnului nostru Iisus Hristos şi pogorîrea Sa la iad, prin care am fost mutaţi din stricăciune la Viaţa cea veşnică. Prea Sfinţitul Nicodim, Episcop de Edineţ şi Briceni, a oficiat Denia de Vineri seară (Utrenia Sîmbetei celei Mari) la Catedrala „Sf. Irh. Nicolae” din Orhei, înconjurat de soborul slujitorilor şi în prezenţa enoriaşilor sfîntului locaş. În cadrul slujbei, Ierarhul şi slujitorii adunaţi în jurul Sfîntului Epitaf din mijlocul bisericii au cîntat Prohodul Domnului. După Doxologia Mare, soborul slujitorilor şi credincioşii au înconjurat în procesiune cu Sfîntul Epitaf biserica, acest ritual simbolizînd ducerea la groapă şi înmormîntarea Trupului Domnului. La final, Prea Sfinţitul Nicodim a rostit un cuvînt de învăţătură despre semnificaţia slujbei săvîrşite, apoi slujitorii şi credincioşii s-au închinat la Sfîntul Epitaf şi au fost miruiţi de către Ierarh cu untdelemn sfinţit.

Biroul de presă al Episcopiei de Edineţ şi Briceni

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

  

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Comments are closed.