Candela

Legături oficiale

Официальный сайт Русской Православной Церкви / Патриархия.ru

Liturghie Arhierească în Sfînta și Marea Joi la Catedrala ”Sf. Vasile cel Mare” din orașul Edineț

 

În Sfînta și Marea Joi a Săptămînii Patimilor, Biserica Ortodoxă a rînduit amintirea a patru evenimente importante din iconomia mîntuirii noastre: spălarea picioarelor ucenicilor de către Mîntuitorul, dîndu-le prin aceasta lor și nouă pildă de smerenie; Cina cea de Taină, la care a fost instituită Taina Sfintei Euharistii; rugăciunea arhierească din Grădina Getsimani, înainte de patimile și Jertfa Mîntuitorului pe Cruce pentru răscumpărarea întregului neam omenesc; prinderea și arestarea Mîntuitorului Hristos, cînd Iuda L-a sărutat și I-a zis: ”Bucură-Te Învățătorule!”.

În dimineața acestei zile, Prea Sfințitul Nicodim, Episcop de Edineț și Briceni, a oficiat Liturghia Sfîntului Vasile cel Mare unită cu Vecernia în Catedrala ”Sf. Vasile cel Mare” din orașul Edineț, înconjurat de soborul slujitorilor și în prezența enoriașilor sfîntului locaș.

Biroul de presă al Episcopiei de Edineț și Briceni

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Comments are closed.