Candela

Legături oficiale

Официальный сайт Русской Православной Церкви / Патриархия.ru

Prea Sfinţitul Nicodim a oficiat slujba Privegherii la Catedrala „Sf. Irh. Nicolae” din Orhei

 

 

În ajunul Duminicii Intrării Domnului în Ierusalim, Prea Sfinţitul Nicodim, Episcop de Edineţ şi Briceni, a oficiat slujba Privegherii la Catedrala „Sf. Irh. Nicolae” din oraşul Orhei, înconjurat de soborul slujitorilor şi în prezenţa enoriaşilor sfîntului locaş. Răspunsurile la strană au fost oferite de corul Catedralei „Sf. Vasile cel Mare” din oraşul Edineţ condus de Dumitru Buga. În cadrul Polieleului, Ierarhul a săvîrşit sfinţirea salciilor, care sunt un simbol al acestei sărbători, reprezentînd stîlpările cu care a fost întîmpinat şi aclamat Mîntuitorul de către popor la intrarea Sa în Ierusalim, şi a miruit cu untdelemn sfinţit credincioşii.

Biroul de presă al Episcopiei de Edineţ şi Briceni

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Comments are closed.