Candela

Legături oficiale

Официальный сайт Русской Православной Церкви / Патриархия.ru

Slujba Privegerii și tundere în monahism la Mănăstirea ”Nașterea Domnului” din comuna Zăbriceni

 

În ajunul Duminicii a V-a a Sfîntului și Marelui Post, a Cuvioasei Maria Egipteanca, Prea Sfințitul Nicodim, Episcop de Edineț și Briceni, a săvîrșit slujba Privegherii la Mănăstirea ”Nașterea Domnului” din comuna Zăbriceni, raionul Edineț. Alături de Prea Sfinția Sa s-au rugat Prea Cuviosul părinte stareț, arhimandritul Damian (Burlacu), slujitorii sfîntului așezămînt, obștea fraților și mulțimea închinătorilor Mănăstirii ”Nașterea Domnului”. La slujbă au mai fost prezenți ieromonahul Mitrofan și protoiereul Ilie Romaniuc – slujitori ai Mănăstirii ”Adormirea Maicii Domnului”, din localitatea Călărășeuca, împreună cu Prea Cuvioasa maică stareță a acestei mănăstiri — egumena Eufrosinia (Peșterean).

La finalul slujbei Privegherii, Prea Sfințitul Nicodim a săvîrșit tunderea în monahism a preotului Ilie Romaniuc, slujitor al Mănăstirii Călărășeuca, care a devenit ieromonahul Cronid. În cuvîntul de îndrumare adresat părintelui ieromonah, Prea Sfințitul Nicodim a specificat următoarele: ”Cuvioase părinte Cronid! Voturile monahale care le-ai depus astăzi înaintea Mîntuitorului Hristos, avînd în față Sfînta Sa Cruce și Evanghelie, te-au învrednicit de îmbrăcarea chipului îngeresc. Ele implică o mare responsabilitate și curaj. Este foarte grea tăierea voii proprii, dar cu încrederea în ajutorul lui Dumnezeu se pot face toate, căci, spune Mîntuitorul: ”Cele ce sunt cu neputință la oameni, sunt cu putință la Dumnezeu”(Lc. 18,27). Ia aminte la modelul sfinților care prin nevoință au luat cununa birunței. Roagă-te sfinților mucenici să-ți dea rîvnă, tărie de caracter și putere pentru a muri păcatului și a învia vieții celei noi în Hristos și astfel a te arăta vrednic de acest veșmînt și chip îngeresc pe care l-ai îmbrăcat astăzi!”. De asemenea, Ierarhul a mulțumit părintelui stareț, arhimandritului Damian, maicii starețe, egumena Eufrosinia și tuturor credincioșilor care s-au rugat fierbinte pentru proaspătul ieromonah Cronid la această slujbă care mișcă inima pănă la lacrimi. Felicitîndu-l pe părintele Cronid, Prea Sfinția Sa i-a oferit în dar o icoană cu chipul Mîntuitorului.

Biroul de presă al Episcopiei de Edineț și Briceni


 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Comments are closed.