Candela

Legături oficiale

Официальный сайт Русской Православной Церкви / Патриархия.ru

Slujire Arhierească la Catedrala ”Sf. Vasile cel Mare” din orașul Edineț

 

În sîmbăta săptămînii a IV-a a Sfîntului și Marelui Post al Paștilor, Prea Sfințitul Nicodim, Episcop de Edineț și Briceni, a oficiat Liturghia Sfîntului Ioan Gură de Aur la Catedrala ”Sf. Vasile cel Mare” din orașul Edineț. Prea Sfinției Sale i-a coliturghisit soborul slujitorilor Catedralei. În cadrul Sfintei Liturghii, Ierarhul a rostit ectenia pentru cei adormiți, rugîndu-se ca mila lui Dumnezeu să se reverse asupra tuturor celor ce s-au săvîrșit întru dreapta credință, părinți și frați ai noștri, pomeniți tradițional în această zi. Mai mulți enoriași s-au împărtășit cu Sfîntul Trup și Sînge al Mîntuitorului.

Biroul de presă al Episcopiei de Edienț și Briceni

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Comments are closed.