Candela

Legături oficiale

Официальный сайт Русской Православной Церкви / Патриархия.ru

Recunoștință slujitorilor altarului pentru îndeplinirea binecuvîntării arhierești

Prea Sfințitul Nicodim, Episcop de Edineț și Briceni, adresează calde mulțumiri protoiereului Ghenadie Dascăl, adjunct al blagocinului raionului Edineț și paroh al bisericii ”Sf. Nicolae” din satul Văratec, raionul Rîșcani, și protoiereului Victor Turea, președente al Departamentului eparhial financiar-economic și paroh al bisericii ”Sf. Grigorie Teologul” din satul Colicăuți, raionul Briceni, pentru îndeplinirea binecuvîntării arhierești dată în cadrul Adunării generale a preoților din 20-21 martie 2012 cu privire la implicarea bisericilor Eparhiei în activitățile filantropice și sociale.

La 22 martie 2012 părintele Ghenadie Dascăl și părintele Victor Turea au donat pentru bolnavii de la Internatul Psihoneurologic din satul Brînzeni, raionul Edineț, diverse ajutoare de haine și produse alimentare colectate de la enoriași.  

Biroul de presă al Episcopiei de Edineț și Briceni

 

 


Comments are closed.