Candela

Legături oficiale

Официальный сайт Русской Православной Церкви / Патриархия.ru

Slujbă Arhierească la Catedrala „Sf. Nicolae” din Orhei

 

În Duminica dinaintea Naşterii Domnului nosru Iisus Hristos, a Sfinţilor Părinţi după trup ai Mîntuitorului, Prea Sfinţitul Nicodim, Episcop de Edineţ şi Briceni, a oficiat Sfînta Liturghie în Catedrala Arhierească „Sf. Nicolae” din Orhei, alături de părintele secretar eparhial, protoiereul Adrian Cotelea, şi soborul de slujitori ai Catedralei. Predica de după citirea Sfintei Evanghelii a fost rostită de protoiereul Emil Bulgac.

La finalul Sfintei Liturghii, Prea Sfinţitul Nicodim a rostit un cuvînt de învăţătură în care a explicat pericopa evanghelică a duminicii despre Cartea nemurilor Mîntuitorului Hristos, îndemnînd credincioşii să-şi sporească eforturile duhovniceşti şi nevoinţele rînduite de Sfîntul Post, prin rugăciuni, spovedanie şi Sfînta Împărtăşanie, pentru a primi cuviincios Naşterea Domnului în inimă şi în suflet. Deşi nu este vorba de o sărbătoare religioasă, Prea Sfinţia Sa a ţinut să aducă felicitări credincioşilor şi cu noul care a început în această zi, urînd tuturor ca el să le aducă mai multă rîvnă şi dragoste pentru cele sfinte, spre mîntuire sufletească.

Biroul de presă al Episcopiei de Edineţ şi Briceni

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Comments are closed.