Candela

Legături oficiale

Официальный сайт Русской Православной Церкви / Патриархия.ru

Prea Sfințitul Nicodim a liturghisit la Catedrala ”Sfîntul Vasile cel Mare” din orașul Edineț

 

În Duminica a XXVIII-a după Cincizecime, de pomenirea Sfîntului Spiridon, Ierarhul Trimitundei, Făcătorul de Minuni, Prea Sfinâitul Nicodim, Episcop de Edineț și Briceni, a oficiat Sfînta Liturghie la Catedrala Arhierească ”Sfîntul Vasile cel Mare” din orașul Edineț, înconjurat de slujitorii sfîntului locaș și de mulțimea credincioșilor.

La finalul Sfintei Liturghii, Ierarhul a rostit un cuvînt de învățătură în care, evocînd viața de rugăciune a Sfîntului Ierarh Spiridon, pentru care a și fost înzestrat de Dumnezeu cu darul facerii de minuni, a îndemnat credincioșii să-i urmeze exemplul. Prea Sfinția Sa a mai explicat și pericopa evanghelică a Duminicii despre cei chemați la cină, arătînd că cina despre care vorbește Mîntuitorul este Sfînta Euharistie de care suntem chemați să ne împărtășim în zilele care au mai rămas din acest luminat post al Nașterii Domnului și pe care, lăsînd toate grijile lumești la o parte, să ne străduim să o primim cu inimă curată și cu bucurie.

Biroul de presă al Episcopiei de Edineț și Briceni

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Comments are closed.