Candela

Legături oficiale

Официальный сайт Русской Православной Церкви / Патриархия.ru

De sărbătoarea Sfîntului Apostol Andrei, Prea Sfinţitul Nicodim a liturghisit la Catedrala „Sf. Irh. Nicolae” din Orhei

 

De sărbătoarea Sfîntului Apostol Andrei, cel întîi chemat, Prea Sfinţitul Nicodim, Episcop de Edineţ şi Briceni, a oficiat Sfînta Liturghie la Catedrala Arhierească „Sf. Irh. Nicolae” din Orhei. Prea Sfinţiei Sale i-a coliturghisit protoiereul Sergiu Prisăcaru, cleric al Catedralei. Răspunsurile la strană au fost oferite de corul slujitorilor sfîntului locaş.

La sfîrşitul Sfintei Liturghii, Prea Sfinţitul Nicodim a vorbit credincioşilor despre viaţa Sfîntului Apostol Andrei, căruia îi aducem o deosebită cinstire datorită faptului că anume el a vestit şi pe meleagurile noastre Cuvîntul Dumnezeiesc şi Mîntuitor al Evangheliei. Totodată, Ierarhul a felicitat pe toţi cei care poartă numele în cinstea acestui slăvit Apostol, urîndu-le tuturor ca Sfîntul Andrei să le fie mereu mijlocitor şi călăuzitor spre tot lucrul cel binecuvîntat de Dumnezeu.

Biroul de presă al Episcopiei de Edineţ şi Briceni

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Comments are closed.