Candela

Legături oficiale

Официальный сайт Русской Православной Церкви / Патриархия.ru

Slujire Arhierească la Mănăstirea „Naşterea Domnului” din comuna Zăbriceni, raionul Edineţ

 

În dimineaţa zilei de astăzi, 7 decembrie, de sărbătoarea Sfintei Mare Muceniţe Ecaterina, Prea Sfinţitul Nicodim, Episcop de Edineţ şi Briceni, a oficiat slujba de sfinţire a ultimului lot de noi antimise, destinate bisericilor din cuprinsul eparhiei, şi Sfînta Liturghie în Soborul Mănăstirii „Naşterea Domnului” din comuna Zăbriceni, raionul Edineţ. La serviciul divin a luat parte un sobor de preoţi din care a făcut parte arhimandritul Damian (Burlacu), stareţul mănăstirii, protoiereul Adrian Cotelea, secretarul Episcopiei de Edineţ şi Briceni, slujitori ai mănăstirii, clerici din cuprinsul eparhiei. Răspunsurile la strană, interpretate psaltic, au fost oferite de ierodiaconul Paisie (Viscun), slujitor al acestui sfînt aşezămînt. În cadrul Sfintei Liturghii, monahul Antonie (Cantemir) a fost hirotonit în treapta de diacon pe seama Mănăstirii Zăbriceni.

La final, Prea Sfinţitul Nicodim a mulţumit tuturor pentru rugăciunea comună săvîrşită la sfinţirea antimiselor şi în timpul Tainei Sfintei Euharistii, apoi a adresat un cuvînt de felicitare şi povăţuire nou hirotonitului ierodiacon Antonie, oferindu-i în dar un set de Liturghiere.

Biroul de presă al Episcopiei de Edineţ şi Briceni

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Comments are closed.