Candela

Legături oficiale

Официальный сайт Русской Православной Церкви / Патриархия.ru

Sărbătoarea Intrării Maicii Domnului în Biserică la Catedrala „Sf. Nicolae” din Orhei

 

De praznicul Intrării Maicii Domnului în Biserică, în Duminica a XXV-a după Cincizecime, Prea Sfintitul Nicodim, Episcop de Edineţ şi Briceni, a săvîrşit Sfînta Liturghie la Catedrala „Sf. Irh. Nicolae” din Orhei, înconjurat de soborul slujitorilor Catedralei şi în prezenţa mulţimii de credincioşi.

În cadrul serviciului divin, domnul Valeriu Oprea, ctitor al Catedralei „Sf. Nicolae”, a adus un valoros dar de suflet slujitorilor şi enoriaşilor Catedralei Arhiereşti din Orhei – o Sfîntă Evanghelie în coperţi de metal aurite, spre pomenirea nou-adormitei maicii sale Valentina. În cuvîntul său de mulţumire, Prea Sfinţitul Nicodim a apreciat înalt gestul familiei Oprea şi a afirmat că din această Evanghelie se va citi Cuvîntul lui Dumnezeu spre zidirea sufletească a credincioşilor în fiecare duminică şi sărbătoare domnească, îndemnînd creştinii să ia aminte şi să împlinească poruncile dumnezeieşti conţinute în ea. În semn de recunoştinţă şi mulţumire, domnul Valeriu oprea a fost decorat cu medalia Eparhiei de Edineţ şi Briceni – „Sfîntul Vasile cel Mare”.

Biroul de presă al Episcopiei de Edineţ şi Briceni

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Comments are closed.