Candela

Legături oficiale

Официальный сайт Русской Православной Церкви / Патриархия.ru

Vizită Arhierească la biserica ”Sfîntul Mare Mucenic Dimitrie” din localitatea Berezovca, raionul Ocnița

 

Sîmbătă, 12 noiembrie 2011, Prea Sfințitul Nicodim, Episcop de Edineț și Briceni, a oficiat Sfînta Liturghie în biserica cu hramul ”Sfîntul Mare Mucenic Dimitrie” din localitatea Berezovca, raionul Ocnița, în fruntea unui sobor de preoți din cuprinsul blagociniei acestui raion. După citirea Sfintei Evanghelii, cu binecuvîntarea Prea Sfinției Sale, ieromonahul Mitrofan, slujitor al Mănăstirii Călărășeuca, a rostit un cuvînt despre viața și mărturisirea pentru Hristos a Sfîntului Mucenic Dimitrie, Izvorîtorul de Mir.

La finalul Sfintei Liturghii, Ierarhul a rostit în fața credincioșilor un cuvînt de zidire sufletească în care a îndemnat credincioșii să guste din dulceața viețuirii în Hristos prin participarea la slujbele Bisericii și împărtășirea cu Sfintele și Dumnezeieștile Taine. Totodată, Prea Sfinția Sa a apreciat activitatea pastorală a părintelui Serghei Tomac, parohul bisericii ”Sfîntul Mare Mucenic Dimitrie” din localitatea Berezovca, îndemnîndu-l ca și pe viitor să-și sporească rîvna și dragostea sa pentru slujirea poporului dreptcredincios din această parohie. Mai mulți binefăcători și ctitori ai acestui sfînt lăcaș au primit din partea Prea Sfințitului Nicodim Diplome Arhierești.

La despărțire Vlădica a binecuvîntat poporul și a oferit în dar fiecărui credincios cîte o iconiță.

Biroul de presă al Episcopiei de Edineț și Briceni

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Comments are closed.