Candela

Legături oficiale

Официальный сайт Русской Православной Церкви / Патриархия.ru

“Doamne, Dumnezeul nostru, cu slavă şi cu cinste încununează-i pe dînşii”

 

  

După Sfînta Liturghie, duminică, 6 noiembrie, Prea Sfinţitul Nicodim, Episcop de Edineţ şi Briceni, a săvîrşit în Catedrala Sa Arhierească „Sf. Irh. Nicolae” din Orhei Taina Sfintei Cununii asupra ipodiaconului superior Filip şi a soţiei sale Tamara Namolovan. Cu o deosebită căldură a adresat Prea Sfinţia Sa tinerilor un cuvînt de binecuvîntare şi  îndrumare în viaţa de familie, îndemnîndu-i să se desăvîrşească în iubirea unuia pentru altul, spre care au şi fost binecuvîntaţi la această mare Taină, vieţuind în deplină credinţă, nădejde şi dragoste pentru Dumnezeu şi Sfînta Sa Biserică.

Tot în această zi, Prea Sfinţitul Nicodim a oficiat Taina Sfintei cununii asupra tinerilor Alexandru şi Maria şi Edgard şi Lia.

Biroul de presă al Episcopiei de Edineţ şi Briceni


 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


Comments are closed.