Candela

Legături oficiale

Официальный сайт Русской Православной Церкви / Патриархия.ru

Slujbă arhierească la Mănăstirea ”Nașterea Domnului” din comuna Zăbriceni

 

În dimineața zilei de joi, 20 octombrie, Prea Sfințitul Nicodim, Episcop de Edineț și Briceni, a săvîrșit slujba de sfințire a noilor antimise și Sfînta Liturghie în Soborul Mănăstirii ”Nașterea Domnului” din comuna Zăbriceni, înconjurat de un sobor de preoți.

La finalul serviciului divin, Ierarhul a înmînat părintelui stareț, arhimandritului Damian, Sfînta Evanghelie oferită în dar de Întîistătătorul Bisericii Ruse Kiril și a felicitat slujitorii sfîntului așezămînt și întreaga obște cu faptul că mănăstirii prima în eparhie i s-a oferit antimisul ce a fost sfințit și poartă semnătura Episcopului Nicodim.

Biroul de presă al Episcopiei de Edineț și Briceni

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Comments are closed.