Candela

Legături oficiale

Официальный сайт Русской Православной Церкви / Патриархия.ru

Zi de aleasă bucurie duhovnicească pentru enoriaşii Bisericii «Sf. Treime” din localitatea Grimăncăuţi, raionul Briceni

 

Joi, 8 septembrie, de sărbătoarea Sfinţilor Mucenici Adrian şi Natalia, Prea Sfinţitul Nicodim, episcop de Edineţ şi Briceni, a vizitat Biserica „Sf. Treime” din localitatea Grimăncăuţi, raionul Briceni, fiind întîmpinat cu multă bucurie de preotul paroh, protoiereul mitrofor Ioan Cucuietu, primar, înalte personalităţi ale satului, elevi în costume naţionale şi de mulţimea credincioşilor. Aici Prea Sfinţia Sa, înconjurat de un sobor de preoţi şi diaconi, a săvîrşit Sfînta Liturghie Arhierească şi slujba de sfinţire a unui mic paraclis din incinta bisericii destinat oficierii Tainei Sfîntului Botez pe timp de iarnă. Cu un cuvînt despre viaţa Sfinţilor Mucenici Adrian şi Natalia s-a adresat credincioşilor omagiatul protoiereu mitrofor Adrian Cotelea, secretar eparhial. În cadrul Sfintei Liturghii, diaconul Andrei Tabuncic a fost hirotonit în treapta de preot pe seama bisericii „Sf. Treime” din localitate.

La finalul serviciului divin, Prea Sfinţitul Nicodim a rostit un cuvînt de învăţătură în care a elogiat credinţa mare, rîvna şi dragostea pentru Hristos a Sfinţilor Mucenici prăznuiţi în această zi, care trebuie să servească drept model şi întărire duhovnicească pentru fiecare creştin în nevoinţa zilnică de luptă cu păcatele spre dobîndirea vieţii în Hristos şi a Cununii Împărăţiei celei Veşnice. În încheierea cuvîntului, Prea Sfinţia Sa a adus alese cuvinte de felicitare părintelui paroh, protoiereul mitrofor Ioan Cucuietu, cuocazia zilei de naştere, părintelui secretar, protoiereului mitrofor Adrian Cotelea, cu prilejul zilei onomastice şi părintelui Andrei Tabuncic cu ocazia mareului har al preoţiei de care s-a învrednicit, oferind şi fiecărui creştin prezent la slujbă cîte o iconiţă în semn de arhierească binecuvîntare.

Biroul de presă al Episcopiei de Edineţ şi Briceni

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


Comments are closed.