Candela

Legături oficiale

Официальный сайт Русской Православной Церкви / Патриархия.ru

Vizită arhierească la biserica „Acoperămîntul Maicii Domnului” din localitatea Lencăuţi, raionul Ocniţa

 

Luni, 29 august, enoriaşii bisericii „Acoperămîntul Maicii Domnului” din localitatea Lencăuţi, raionul Ocniţa, împreună cu părintele paroh, protoiereul Rodion Ţentii, au primit cu multă căldură vizita Prea Sfinţitului Nicodim, Episcop de Edineţ şi Briceni, care a săvîrşit aici Sfînta Liturghie Arhierească. Alături de Prea Sfinţia Sa la serviciul divin a luat parte un sobor de preoţi din cuprinsul blagociniei Ocniţa. După citirea Sfintei Evanghelii cu un cuvînt ziditor de suflet s-a adresat credincioşilor protoiereul Oleg Bacal, parohul bisericii „Înălţarea Sfintei Cruci” din localitatea Mereşeuca, raionul Ocniţa.

În cuvîntul de învăţătură rostit în mod tradiţional la finalul Sfintei Liturghii, Prea Sfinţitul Nicodim a vorbit credincioşilor despre importanţa cinstirii Maicii Domnului, care prin naşterea cea mai presus de fire a Cuvîntului Întrupat, Hristos Dumnezeul nostru, a devenit Maica noastră a tuturor, fiind mai mărită decît puterile îngereşti şi Împărăteasă a tuturor Sfinţilor. Totodată, vlădica a ţinut să felicite credincioşii cu marea sărbătoare a Adormirii Maicii Domnului, prăznuită în aceste zile, şi a oferit în dar fiecărui credincios cîte o iconiţă a Preasfintei Născătoare de Dumnezeu.

Biroul de presă al Episcopiei de Edineţ şi Briceni

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Comments are closed.