Candela

Legături oficiale

Официальный сайт Русской Православной Церкви / Патриархия.ru

Slujbă Arhierească la Catedrala „Sf. Nicolae” din Orhei

 

În Duminica a IX-a după Cincizecime, de Praznicul Scoaterii Sfintei Cruci, Prea Sfinţitul Nicodim, Episcop de Edineţ şi Briceni, a oficiat Sfînta Liturghie la Catedrala „Sf. Nicolae” din oraşul Orhei în prezenţa soborului de preoţi slujitori şi a enoriaşilor acestui sfînt locaş. La finalul serviciului divin, Prea Sfinţia Sa a săvîrşit slujba de sfinţire a noilor cruci instalate deasupra cupolelor Paraclisului „Sfîntul Ioan Teologul” ce se află în incinta Catedralei.

În încheiere, Prea Sfinţitul Nicodim s-a adresat credincioşilor cu un cuvînt de învăţătură în care a vorbit despre roadele rugăciunii săvîrşite în credinţă neîndoielnică şi nădejde, în baza pericopei evanghelice a zilei despre minunea umblării Mîntuitorului pe Marea Galileii ca pe uscat şi potolirea furtunii. Totodată, Ierarhul a îndemnat credincioşii să respecte postul Adormirii Maicii Domnului, care începe în această zi şi a cărui lungime este de numai două săptămîni, dînd cinstirea cuvenită Prea Sfintei Născătoare de Dumnezeu, care este Maica tuturor creştinilor, fiind rugătoare neobosită şi Mijlocitoare în faţa Sfintei Treimi pentru mîntuirea sufletelor noastre.

Biroul de presă al Episcopiei de Edineţ şi Briceni

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Comments are closed.