Candela

Legături oficiale

Официальный сайт Русской Православной Церкви / Патриархия.ru

Sărbătoarea Sfîntului Pantelimon la Catedrala “Sf. Nicolae” din Orhei

 

Sărbătoarea Sfîntului Mare Mucenic Pantelimon a adunat astăzi, 9 august, mai multe zeci de credincioşi la Catedrala „Sf. Nicolae” din oraşul Orhei. Sfînta Liturghie a fost oficiată de Prea Sfinţitul Nicodim, Episcop de Edineţ şi Briceni, împreună cu preoţii slujitori ai Catedralei. În cuvîntul său, Prea Sfinţia Sa a vorbit credincioşilor despre viaţa şi minunile pe care le-a săvîrşit Dumnezeu prin Sfîntul Său Mucenic Pantelimon, pentru credinţa sa statornică, şi a subliniat importanța vindecării spirituale, ca temei pentru vindecarea de bolile trupeşti.

Biroul de presă al Episcopiei de edineţ şi Briceni

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Comments are closed.