Candela

Legături oficiale

Официальный сайт Русской Православной Церкви / Патриархия.ru

Vizită Arhierească la Biserica „Naşterea Maicii Domnului” din localitatea Vălcineţ, raionul Ocniţa

 

În Duminica a VIII-a după Cincizecime, Prea Sfinţitul Nicodim, Episcop de Edineţ şi Briceni, s-a aflat în mijlocul enoriaşilor de la biserica „Naşterea Maicii Domnului” din localitatea Vălcineţ, raionul Ocniţa, săvîrşind Sfînta Liturghie. Cu binecuvîntarea Ierarhului, pericopa evanghelică a zilei, despre înmulţirea pîinilor, a fost explicată de blagocinul bisericilor din raionul Ocniţa, protoiereul mitrofor Alexandr Usatîi.

În cuvîntul adresat părintelui paroh, protoiereului Victor Pleşca, şi enoriaşilor bisericii „Naşterea Maicii Domnului” din Vălcineţ, Prea Sfinţitul Nicodim a remarcat starea exemplară în care se află sfîntul locaş şi faptul că la serviciul divin au luat parte mai mulţi copii şi tineri. „Biserica este locul unde omul se întîlneşte cu Dumnezeu, este locaşul lui Dumnezeu. Prin împărtăşirea cu Sfîntul Trup şi Sînge al Mîntuitorului omul are posibilitatea să primească arvuna vieţii veşnice. De aceea, preotul în rugăciunile de la Sfînta Liturghie se roagă în mod deosebit pentru cei ce iubesc podoaba Casei Lui Dumnezeu, ca El să-i preamărească cu Dumnezeiască puterea Sa. Biserica am moştenit-o de la părinţii şi strămoşii noştri şi aşa trebuie să o transmitem, ca pe o comoară de mare preţ, copiilor, urmaşilor noştri” – a mai subliniat Prea Sfinţia Sa. În acest context, mai mulţi ctitori şi binefăcători din această parohie au fost distinşi cu ordine şi Diplome Arhiereşti, iar copiii prezenţi la slujbă au primit cîte un cadou special – o carte de rugăciuni, o cruciuliţă şi cîte o îngheţată.

Biroul de presă al Episcopiei de Edineţ şi Briceni

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Comments are closed.