Candela

Legături oficiale

Официальный сайт Русской Православной Церкви / Патриархия.ru

Sfînta Liturghie Arhierească în Biserica „Sfinţii Împăraţi Constantin şi Elena” din comuna Mărcăuţi, raionul Briceni

 

 

În duminica a V-a după Cincizecime Prea Sfinţitul Nicodim, Episcop de Edineţ şi Briceni, a oficiat slujba de sfinţire a bisericii renovate şi Sfînta Liturghie în Biserica „Sfinţii Împăraţi Constantin şi Elena” din comuna Mărcăuţi, raionul Briceni.   Bucuria părintelui paroh Octavian Gavriloe, prilejuită de vizita Ierarhului, a fost împărtăşită de un sobor de preoţi atît din eparhia noastră, cît şi din cea învecinată, a Cernăuţilor şi Bucovinei, şi de mulţimea credincioşilor. Cu binecuvîntarea prea Sfinţiei Sale, evanghelia zilei a fost explicată de părintele Dumitru Gavriloe, paroh al bisericii „Adormirea Maicii Domnului” din localitatea Pătrăuţii de Jos, raionul Storojineţ, regiunea Cernăuţi, Ucraina.

În tradiţionalul cuvînt rostit la sfîrşitul serviciului divin, Prea Sfinţitul Nicodim a explicat credincioşilor pericopa evanghelică despre vindecarea celor doi demonizaţi din ţinutul Gadarenilor, după care a adresat mulţumiri părintelui paroh şi enoriaşilor pentru faptul că, în spiritul tradiţiei noaste ortodoxe multiseculare, au jertfit din puţinul pe care l-au avut şi au renovat sfîntul locaş, care astăzi este îngrijit şi împodobit.

La despărţire fiecare creştin a primit din partea Ierarhului cîte o iconiţă cu Sfinţii Împăraţi Constantin şi Elena.

Biroul de presă al Episcopiei de Edineţ şi Briceni  

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Comments are closed.