Candela

Legături oficiale

Официальный сайт Русской Православной Церкви / Патриархия.ru

Hramul Bisericii „Sfîntul Mare Mucenic Gheorghe” din satul Şofrîncani, raionul Edineţ

 

 

Biserica Ortodoxă l-a pomenit astăzi, 6 mai, pe Sfîntul Mare Mucenic Gheorghe, purtătorul de biruinţă. Printre mulţimea de lăcaşe de cult din ţară care-l au ca ocrotitor este şi cel din satul Şofrîncani, raionul Edineţ. Cu prilejul hramului, Sfînta Liturghie a fost oficiată de către Prea Sfinţitul Nicodim, episcop de Edineţ şi Briceni, în fruntea unui sobor de preoţi şi în prezernţa mulţimii de credincioşi care s-a adunat în această zi la Biserică. Slujba a început cu săvîrşirea rugăciunilor de sfinţire a bisericii renovate prin strădaniile şi purtarea de grijă ale preotului paroh Dionisie Lupaşco. Cuvîntul de învăţătură de după citirea pericopei evanghelice a fost rostit de parohul bisericii „Sf. Dumitru” din oraşul Cupcini, protoiereul Victor Captari. Sfînta Liturghie a fost urmată de o procesiune în jurul bisericii cu icoana Sfîntului Mare Mucenic Gheorghe şi oficierea unui tedeum.

În încheierea slujbei, vladîca Nicodim a felicitat clerul şi poporul cu sfintele sărbători pascale şi cu Hramul bisericii, urînd creştinilor ca tăria de caracter şi curajul de mărturisire a lui Hristos ale Sfîntului Mare Mucenic Gheorghe să fie prezente şi să lucreze şi în viaţa lor. Prea Sfinţia Sa a mulţumit în mod deosebit preotului paroh pentru activitatea de vestire a Luminii lui Hristos în şcoală celor micuţi şi ctitorilor acestui Sfînt Lăcaş pentru bunăstarea şi curăţenia în care se află astăzi Biserica.

La despărţire fiecare creştin a primit în dar din mîna ierarhului cîte o iconiţă cu Sfîntul Gheorghe.

Biroul de presă al Episcopiei de Edineţ şi Briceni

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Comments are closed.