Candela

Legături oficiale

Официальный сайт Русской Православной Церкви / Патриархия.ru

Slujbă arhierească în parohia “Naşterea Maicii Domnului” din localitatea Baraboi, raionul Donduşeni

 În data de 12 februarie, cînd Biserica Ortodoxă prăznuieşte pe Sfinţii Trei Ierarhi, biserica „Naşterea Maicii Domnului” din loc. Baraboi, r-nul Donduşeni a fost neîncăpătoare. Un sobor de preoţi, în frunte cu Prea Sfinţitul Nicodim, Episcop de Edineţ şi Briceni au oficiat Sfînta şi Dumnezeiasca Liturghie la care au participat creştini din localitatea dată cît şi din împrejurimi.

În timpul serviciului divin, pentru activitatea sîrguinciosă spre binele Bisericii Ortodoxe din Moldova şi cu ocazia jubileului de 50 ani, protoiereul mitrofor Grigorie Spoială a fost decorat cu dreptul de a sluji Sfînta Liturghie cu Uşile Împărăteşti deschise până după rugăciunea Domnească.

După Sfînta Liturghie, PS Nicodim a oficiat un Te-Deum de sănătate pentru omagiatul zilei şi pentru toţi creştinii ortodocşi din localitate.

În cuvîntul său de felicitare Prea Sfinţitul Nicodim, a apreciat munca şi sîrguinţa părintelui Grigorie, care timp de peste 22 ani păstoreşte această parohie şi cu ocazia zilei îngerului păzitor şi hramului familiei a fost decorat cu Medalia Cuv. Paisie Velicicovski. De asemenea şi ctitorul principal al parohiei date, domnul Constantin Cojocaru a fost decorat cu Medalia Cuv. Paisie Velicicovski.

Mai tîrziu Prea Sfinţitul Nicodim a vizitat mai multe biserici din împrejurimi.

* * * * * *

     Prot. Mitr.  Grigore Nestor SPOIALĂ

Născut                  —     30.01.61    Bulboaca, Soroca

Ziua înger.             —      05.01/18.05

Studii laice             —        Tehnicum Economic Financiar Chişinău (1979)

Studii teol.             —        Seminarul Teologic Sanct Petersburg  (1986)

Căsătorit                —        Dodon  Claudia (1984)

Copii                     —        Ilie (1985), Iuliana (1987)

Hirotonit                —        Diacon (01.03.85), Preot (03.11.85) de ÎPS Meliton de Tihvin

Decoraţii                —        Bederniţă ( ), Camilavcă (20.05.90), Cruce aur (08.11.90), Protoereu (02.03.94) Paliţa (21.09.94), Cruce cu pod. (15.12.94) de ÎPS Vladimir, Mitră (05. 11.00) de P.S. Dorimedont, Uşile Împărăteşti deschise pînă la „Heruvic …” (12.11.2007), Uşile Împărăteşti deschise după Rugăciunea  „Tatăl Nostru …” (12.02.2011)

Parohii          —      s.Frasin, Donduşeni (30.09.86) de ÎPS Arhiepiscop Ionafan, s. Parcova, Edineţ     (16.02.89) de Î.P.S. Serapion, s. Baraboi, Donduşeni (08.12.89) de Î.P.S. M Vladimir

Domiciliu      —      Baraboi, Edineţ.

 

 

  

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

  

Comments are closed.