Candela

Legături oficiale

Официальный сайт Русской Православной Церкви / Патриархия.ru

Al-Qaida le cere egiptenilor să declanşeze jihadul


Organizaţia irakiană a reţelei al-Qaida le cere manifestanţilor egipteni să declanşeze "războiul sfânt" şi să instaureze un guvern care să respecte legea coranică, a anunţat, marţi, centrul american de supraveghere a site-urilor islamiste (SITE) potrivit Mediafax. Comunicatul organizaţiei Statul islamic din Irak, reprezentând aparent o primă reacţie a grupării la evenimentele din Egipt, a fost publicat marţi pe forumuri utilizate de militanţii islamişti, a precizat SITE. Mesajul adresat manifestanţilor egipteni afirmă că "marşul jihadului" a început în Egipt, iar "porţile martirilor sunt deschise". Gruparea radicală le cere egiptenilor să nu acorde importanţă "căilor înşelătoare" ale democraţiei şi "naţionalismului păgân degradat".Organizaţia islamistă afirmă că jihadul egiptean înseamnă susţinerea islamului, a celor slabi şi oprimaţi din Egipt, pentru poporul din Gaza şi Irak şi "pentru fiecare musulman care a fost lovit de opresiunea tiranului egiptean şi a stăpânilor lui de la Washington şi Tel Aviv", conform traducerii oferite de SITE. Mişcarea de contestare a preşedintelui egiptean, Hosni Mubarak, s-a intensificat marţi, când sute de mii de persoane au defilat în marile oraşe din Egipt, în cadrul celor mai importante manifestaţii organizate de la declanşarea protestelor de stradă, la 25 ianuarie.

www.romanialibera.ro

Comments are closed.