Candela

Legături oficiale

Официальный сайт Русской Православной Церкви / Патриархия.ru

Cu ocazia împlinirii a 10 ani de la prima apariție, Prea Sfințitul Episcop NICODIM a adus sincere felicitări Colegiului de Redacție ”Altarul Credinței”

Multstimate Părinte Octavian Moșin,

Permiteți-mi din numele clerului și credincioșilor din Episcopia de Edineț și Briceni, dar și din numele meu personal, să Vă aduc sincere felicitări cu ocazia aniversării a 10 ani de publicare neîntreruptă a celui mai citit și mai întrebat ziar religios din Moldova ”Altarul Credinței”.

În aceste momente grele, când Biserica Ortodoxă din Moldova este încă la început de cale în ce privește realizarea unor mijloace mass-media moderne, Sfinția Voastră ați reușit să combinați diverse activități și să faceți din publicația periodică a Mitropoliei Moldovei nu doar un mijloc de informare foarte util și căutat, ci și un adevărat izvor de teologie și cultură, cu diferite predici și învățături duhovnicești atât pentru cler, cât și pentru popor.

Am salutat și apreciat foarte mult inițiativa de a integra în paginile ziarului pe care-l editați și paginile eparhiilor sufragane ale Mitropoliei, ceea ce permite plinătății Bisericii Ortodoxe din Moldova să se familiarizeze nu doar cu evenimentele desfășurate în Eparhia de Centru, ci și în celelalte Episcopii.

Ne rugăm Bunului Dumnezeu să continuați și să progresați în activitatea și slujirea pe care o faceți la acest ziar, iar truda depusă pe acest tărâm și în toate celelalte domenii în care sunteți implicat, să devină un adevărat ”altar al credinței” pe care să puneți cu mulțumire darurile pe care Vi le-a dat Dumnezeu, iar El, cu siguranță, le va binecuvânta și Vi le va întoarce însutit și înmiit.

Întru mulți și fericiți ani!

Cu dragoste și profund respect,

PS NICODIM, Episcop de Edineț și Briceni

Comments are closed.