Candela

Legături oficiale

Официальный сайт Русской Православной Церкви / Патриархия.ru

Prea Sfințitul Episcop NICODIM, de Edineț și Briceni a slujit Sfânta și Dumnezeiasca Liturghie în s. Târnova r-l. Dondușeni

La 27 ianuarie 2011, cînd Biserica Ortodoxă face prăznuire Sfintei Întocmai cu apostolii Nina, luminătoarea Georgiei, PS NICODIM, Episcop de Edineţ şi Briceni, a oficiat Sfînta Liturghie în biserica „Adormirea Maicii Domnului” din localitatea  Tîrnova, raionul Donduşeni.  Această vizită se datorează împlinirii a unui an de la trecerea la Domnul a vrednicului de laudă părinte protoiereu mitrofor Gurie Ţîmbaliuc, care a păstorit timp de două decenii credincioşii din această parohie. În cadrul Sfintei Liturghii a fost decorat cu Cruce de Aur, parohul  acestei biserici, preotul Nicolae Negrescu. După Sfînta Liturghie s-a oficiat un parastas  şi o trapeză frăţească întru pomenirea prot. mitr. Gurie Ţîmbaliuc.

Prot. Andrian Cotelea

Secretarul Eparhiei de Edineț și Briceni

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Comments are closed.